Kerbelos: İd Ego Süper-ego

Kerbelos, Yunan mitolojisine göre Hades’in yönetimi altında ölülerin bulunduğu yeraltında bekçilik yapan üç başlı bir köpektir. Kerbelos’un temel görevi, yer altına giren ölülerin tekrar yeryüzüne çıkmasına engel olmaktır. Güçlüdür ama yenildiği zamanlar da olmuştur.

Üç başlı köpek arketipi id, ego ve süper-ego bilinç düzeyleriyle de bağlantılıdır. Üç başlı köpek arketipi gibi id, ego süper-ego üçlemesi de yeryüzündeki insanların yaptıkları, söyledikleri ve utandıkları nice tavırla yerin dibine girmemeleri adına her birinin bilincinde bekçilik yapan bir bakış formudur.

İd, zevk ve içgüdüsel arzuları, süper-ego eleştirel ya da motive edici yönü, ego bu ikisi arasında gerçekçi bir davranış silsilesi oluşturmak adına ortalığın karanlık sularını dindiren bir çabayı temsil etmektedir (Freud, Yapısal Psişe Modellemesi).

İnsan, böylesi bir kontrol mekanizması içinde güçlüdür ama yenildiği zamanlar da olmuştur. Kerbelos, yaşam formlarında her birimizin bilincinin derinliklerinden sızan id, ego ve süper-ego mekanizmasıyla öldürüp yer altına gömdüğü her şeyin ama her şeyin bekçiliğini yapmaya devam etmektedir. Şöyle bir fikri değerlendirmeye özen gösteren yaşam eşiklerinde Kerbelos’unuza sormaz mısınız, neyin bekçiliğini yapıyorsun diye, sormaz mısınız, neleri öldürdü insanlık, kimleri ve hangi fikirleri yer altına hapsetti…. Neyin peşinden soluksuz koştu, kimin kölesi oldu ya da hangi duyguların açlığını yaşarken sınırlarını kimlere ihlâl ettirdi, sormaz mısınız?

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Maliye bölümünde doktorasına devam eden Gözde Atalay'ın akademi dışındaki ilk eseri İkindi Renkler adlı şiir kitabıdır. İkinci eseri ise deneme türündeki Mastika'dır. 2011 yılından bu yana “Yaşam Meselesi” adlı blog hesabında günce, deneme, şiir, kısa hikâye türünde yazılar kaleme almaktadır. Manzum hikâye türündeki eser dosyası ve dört adet çocuk masalı dosyası farklı yayınevlerinde editör değerlendirmesindedir. Çeşitli kurumlarda çocuklar için kuklalı masal anlatımı etkinleri gerçekleştirmektedir. Edebiyatın edebi ve ebedi bir yaşam enerjisi verdiğine inanmaktadır.
Yazı oluşturuldu 4

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön