Dergiler

Kibele Kültür Sanat Dergisi Mart 2024 Sayısı

Kibele Kültür Sanat Dergisi 2. sayısı.


Kibele Kültür Sanat Dergisi Ocak Sayısı

Kibele Kültür Sanat Dergisi Ocak 2024 sayısı.


Kibele Edebiyat Antolojisi -1- Dünyada ve Türkiye’de İlkler

Söz uçar yazı kalır, dedik ve elli bir yazarla tarihe adını yazdırmış insanları kaleme alarak yeniden andık ve bazılarını ilk defa duyduk. Dünyanın ilk yazarı Enhaduanna’dan ilk köle Anthony Johnson’a, pragmatizm akımın isim babası Charles Sander’den ilk öykü kitabı yazarı Giovanni Boccaccio’ya, ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’den Sappho’ya, Doktor Zaruhi Kavalcıyan’a, Afife Jale’ye, Süreyya Ağaoğluna, Keriman Halis Ece’ye, Zaruhi Kavalcıyan’a, Neyyire Neyir’e, Fazıl Say’a kadar alanında ilk olmuş elli bir ismin ‘büyük’ hayat hikâyelerini ‘küçük’ bir kitaba sığdırmaya çalıştık. Okurlara çam sakızı, çoban armağanı olsun.
                                                                                   Hatice Dökmen

Büyük hikâyesi olan hayatların çeperlerinde büyük fırtınalar eser. Kitapta yer alan ya da almayan tüm hikâyesi olanlara saygıyla.
                                                                                          Erdal Bila


Kibele Edebiyat Antolojisi -2- Sözcüklerin Dansı

Acı var mı, acı?

Elli yazarla katıldığımız bu antolojide elbette ki acı var. Her yazarın, hayatın değişik bölümlerine farklı pencerelerden bakıp kendine özgü bir dille kaleme aldığı elli öykünün kahramanlarının tabii ki kendine has acıları var.

Hayatın içinden kahramanların; aşamadıkları duvarları, hayal edip çıkamadıkları yolları, çıksa bile karşılaştıkları engelleri var. Yolda kalmak, devam etmek ya da geri dönmek var. Doğum ile ölüm arasındaki ince ve uzun çizgide yaşama dair her şey kitabın satır aralarında saklı.

Kalemiyle kitaba katkıda bulunan her bir yazarın; edebiyat yolculuğunda ilhamı bol, serüveni uzun, ismi kalıcı olsun dileklerimle.

Hatice Dökmen

Sanata yapılan yatırım; bir çocuğun, bir kadının, bir hayvanın hayatına dokunmakla eş değerdir. Sevgiyle el ele verip çoğalmak hayal değildir. Aşk ile…

Erdal Bila  


Paylaşarak destek olabilirsiniz!

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön