Zamanda Yolculuk / Melike Ceylan

Aslı, yoğun bir iş temposunu, iş arkadaşlarının ikiyüzlülüğünü ve menfaatler için yapmacık davranışlarını geride bırakarak eve doğru yola koyuldu. Hava iyice soğumuş, ufak ufak kar yağmaya başlamıştı. “Ve yine kalabalık, yine trafik… Acaba eve kaç saat sonra varabileceğim?” dedi içinden.

Minibüs beklemek, sıkış tepiş binmeye çalışmak ve adım adım ilerleyen arabalar… Evine girmeden markete gitmesi gerekiyordu. “Bu kalabalık arasından nasıl inebileceğim bakalım?” diye düşündü. Uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra nihayet markete gelebilmişti. Eksiklerini alıp kasada oluşan uzun kuyruğun sonuna geldi. Beklerken etrafını inceledi. Telefondan önünü görmeyenlere baktı.

“Yazık, ne hâle geldik.” “Bana mı dedin abla?” “Telefon bağımlısı olan herkese dedim.” “Tasası sana mı düştü?” “Saygısız…” “Saygı hak edilir.” “Hak etmediğim kanısına nereden vardınız?” “Ya bir git abla ya, akşam akşam belanı arama!” Ağız dalaşına şahit olan bir beyefendi daha fazla sessiz kalamadı. “Kardeşim, kendinden büyük birisine bu üslupta konuşmak saygısızlıktır.” “Hayırdır, sen avukatı mısın?”

 Bu konuşma daha da büyümeden Aslı araya girdi. “Beyefendi böylelerine laf anlatamazsınız, en iyisi hiç cevap vermeyelim.” “Haklısınız.” Aslı, ödemesini yapıp marketten çıkabilmiş olmanın mutluluğu ve bütün günün bitaplığı ile güç bela evine geldi. Yalnızlığın verdiği huzura müzik açarak eşlik etti. Üzerine rahat bir şeyler giyip aldıklarını yerleştirdi. Sakin sakin yemeğini yaptıktan sonra yeşilçam filmi açtı. Televizyonun karşısına oturup sanki daha önce hiç izlememiş gibi keyifle seyrederek afiyetle yemeğini yedi.

Yeşilçam filmlerini izlerken zamanda yolculuk yapmayı seviyordu. “O yıllarda yaşamayı çok isterdim. Sıcacık, samimi, sevgi ve saygı var. Yapmacıklık yok, birlik beraberlik var. Havası bile ayrı güzel… Keşke istediğimiz zamana gidebilme şansımız olsaydı.” Nazım Hikmet’in de dediği gibi “Alt tarafı bir çiçek koklayıp, bir hayvan sahiplenip, birkaç insan tanıyıp, sevip gidecektik bu dünyadan. Nasıl kötü bir zamana denk geldi ömrümüz…” Zamanda yolculuk yapabilecek olsaydınız, siz hangi zamana gitmek isterdiniz?

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
28.03.1992 Bodrum doğumludur. Gözlemleme ve hayalperestlik yeteneğini çocukluk yaşlarda keşfetti, kâğıda dökme tutkusu o yaşlarda başladı. Lise döneminde birkaç kitap denemeleri olsa da kendisini yeterli görmeyip bir başka denemelerde bulundu. Kelimelerin büyüsüne inanan, yazmaya aşık birisidir. "Fırtınalar Da Yaralanır" isimli kitabın yazarıdır. Şu sıralar ikinci cildini yazıya dökmektedir. Yayımlanan Kitapları: Fırtınalar Da Yaralanır 📖(Aralık 2023)

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön