Eski Kilim / Ahmet Kavlakcı

ESKİ KİLİM  

          Oya’nın annesi 75 yaşındaydı. Oya 12 yaşındayken babasını kaybetmiş ,15 yaşında dedesini kaybetmiş, annesi ,nenesi ve küçük kardeşi Cihan ile birlikte bahçeli bir evde yaşıyordu. 17 yaşına değdiğinin ertesi günü nenesini kaybetti.

     Bir haftadır ev kalabalıktan geçilmiyordu. Cenaze için uzaktan gelenler evde kalıyordu. Sonunda kalabalık dağıldı ve evde annesi ve kardeşi ile yalnız kaldılar. Oya her  akşam nenesinden masal dinlemeye alışıktı. Bir türlü uyuyamıyordu. Kalkarak annesinin yanına sokuldu.Annesi gülümseyerek sendemi uyuyamadın dedi. Az sonra birlikte Mukaddes hanımın odasına vardılar. Oya’nın annesi Mukaddes hanım sandıklarını,çekmecelerini ,camekanlarını boşaltmaya başladılar. Yazmalarını ,namazlalarını, tesbihlerini ,patiklerini ,terliklerini ,küpelerini teker teker odaya seriyor ,uzun uzun seyrediyorlardı. Nihayet sandığın altından mantoları çıkarınca yeşil kırmızı renkli ,baklava dilimli,kenarları siyah şeritli ve çiçek desenleriyle süslü eski bir kilim çıkarttılar.

    Uzun süre kilime  baktılar. Sonra Oya hanım anlatmaya başladı.Nenem 17 yaşında iken dedemle nişanlanmış. O yaz Dedem askere gitmiş. O yıllarda baklava dilimli desenler çok moda olduğundan nenem bir kazak örerek askerdeki dedeme göndermiş. Dedem askerliğini Niğde’de  yapıyordu. Çarşı iznine çıktığında görüp bu kilimi satın alarak askerlik dönüşü Mukaddes hanıma hediye etmişti. Mukaddes hanım bu kilimi çok severdi. Bu kilim ile çok büyük anılar yaşamışlar.

   Oya’nın annesi Perihan hanım ilk görücü geldiğinde aile içi nişan yapıldığında.Oya doğduğunda misafirler için bu kilimi sererdi. Yıllara meydan okuyan bu güzel kilim hala  çok güzeldi. El emeği ,göz nuru ile dokunan bu kilim kök boyalarıyla boyanmıştı. Hala parlaklığını koruyan ,solmayan renkleriyle tarih kokuyordu. Bu kilim. Bu kilime baktıkça Mukaddes hanımı hatırlıyorlardı. Mukaddes hanımın yüreğindeki sevgiyi, yaşadığı anıları ,bütün hayatını anlatan bu kilim artık yalnızdı.

   Perihan hanım daldığı uzun düşüncelerden elleriyle sevdiği kilimin bir ucunda eline gelen kabarıklıklara rastlayınca durdu. Sonra kilimin altını kaldırarak baktı. Kilimin bir kenarına tutuşturulmuş mektubu gördü. Açıp okumaya başladı.

———–Sevgili kızım Perihan , eşi ve benzeri olmayan torunum Oya ,hayatımın her anını sevinçle yaşadım.her şeyimi paylaştığım,doğduğum ve içinde olduğum bu evi,bana huzur ve mutluluk getiren bu eşsiz kilimi torunum Oya’ya bırakıyorum. Sizleri çok seven anneniz  MUKADDES…………………..

   Oya ve annesi birbirlerine sarılarak orada sabahladılar. Yıllar sonra Oya bu odaya girerek sandıktan kilimi çıkarmış ,çocukları Hatice,Aşkın ve Murtaza’ ya odaya çağırarak onlara kilimi gösterdi. Sonra koynundan  bir mektup çıkararak ,o gün annesiyle birlikte yaşadıklarını ve nenesinin mektubunu anlattı.

—– Çocuklarım ben artık 80 yaşını geçtim. Bu evi ve eski kilim sizlerle yaşamaya devam edecek……………….

Sonra sessizce çıktı ve odasına geçti. O gece tatlı hayallerle daldığı uykudan tekrar uyanamadı. Ve Oya’nın cenazesinde ziyarete gelenlerin oturması için yine eski kilim serilmişti. Kuşaklar boyu yaşamaya devam etti  ESKİ KİLİM………………

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Ahmet Kavlakçı 1968 Adana -Kozan doğumluyum. Eğitimciyim. Evli ve bir kız çocuğu sahibiyim. Eski Belediye Tiyatrosu oyuncusuyum. Daha sonrasında kendi kurduğumuz Amatör Tiyatro topluluğu ile uzun yıllar oyunlar sahneledik. Hem oyuncu -yazar ve yönetmen olarak görev aldım ekipte. Trafik ve Direksiyon usta öğreticisiyim Yerel bir gazetede uzun süre Trafik Köşesi yazdım. Radyo çalışmaları yaptım Bir süre yerel bir radyoda program yaptım. Doğa ve Çevre izcisiyim. Çeşitli kamplara katılmaktayım. Halk eğitimde çeşitli çalışmalarda usta öğretici olarak görev almaktayım. Çiçek türleri yetiştirmekteyim. Yayınlanmış olan bir adet Dostlar Kahvesi isimli çocuklara yönelik 7 hikâyeden oluşan kitabım bulunmaktadır. Çeşitli gazete ve dergilerde eserlerim yayınlandı bazı yarışmalardan ufak çaplı ödüller kazandım. Şiir ve tiyatro çalışmaları da yapmaktayım. Her daim içimi dökerek anlatmak ,yaşamak ve yaşamı hissetmek istiyorum.
Yazı oluşturuldu 3

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön