Vapur Sefası / Ali Doğan

Vapur sefası bir başkadır.
Yol boyu köpüren dalgalara duygu dalgalanmaları karışır. Yorucu ve stresli iş gününün ardından beş liraya bir simit alıp açık havada oturdum. Martılar geldi. Simiti martılara attım.
Kucağında bebek olan kadın avucunu açarak yanaşıyordu yolculara. Bakışlarındaki bezmişlik çok etkileyici geldi bana. Beş lira verdim.

Çantasından çıkardığı limona plastik bir aparat sapladı ayakta dikilen adam. Bir limondan yaklaşık bir çay bardağı kadar limon suyu çıkardı. Limon bire beş verdi.
Teatral bir havayla, “Evet baylar ve bayanlar, iki tanesi yalnızca beş lira! ” dedi.
“Bununla da kalmıyor, yanında Alman marka pilot kalem veriyorum. Hepsi beş lira!”
Hipnoz etkisindeki insanların ellerini havaya kaldırmasıyla satış başladı. Almayan kalmadı.

Eve gelir gelmez ilk işim dolaptan bir adet limon alıp sıkacağı test etmek oldu. Satıcıyı taklit ederek aparatı limona sapladım. Altına bardak tutarak ovuşturmaya başladım. Akmasa da damlıyordu. Şansımı başka limonda denedim, plastik kırıldı. Sihir o limondaydı…
Kalemi çıkardım cebimden. Yakından inceledim.
Bayağı duruyordu.
Kapağını açıp yazmaya çalıştım.
Ucuna hohladım.
Yazmadı.
Almanlara sövdüm.

SON

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
1986'da İzmir'de doğdu. Üniversite mezunu olup sınıf öğretmenliği yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. On yılı aşkın süredir şiir, roman ve öyküler yazıyor. Kitapları : Absürt Hikayeler /Nizamettin Nizamsız (takma ad) /deneysel öyküler (2020) Elektronik Devralış /Bilimkurgu/roman (2020) Aşka/şiir (2020) Uyumsuz Bir Bilincin İzdüşümü /Otobiyografi/ roman (2022) Fare Kapanı /öykü derlemesi (2023) Havuç Kafalar /öykü derlemesi (2024) Sonsuz düş /şiir (hazır dosya) Minik öyküler /öykü (tamamlanmamış dosya) Ödüller / Başarılar "Fare kapanı" adlı öyküsü 1.Yılmaz Sunucu öykü yarışmasında *birincilik ödülüne değer görüldü. (2022) Öykü, Kibele Kültür Sanat'ın hazırladığı "Sözcüklerin dansı" adlı öykü antolojisine alındı. "Kirpi" adlı öyküsü 8.YAZAK öykü yarışmasında mansiyon ödülü aldı. (2023) "Havuç" adlı öyküsü 9. YAZAK öykü yarışmasında *ikincilik ödülüne değer görüldü. (2024) "Ses" adlı öyküsü Myrina yayınları tarafından yayımlanan "Büyü Kutusu ve İnsan Çıkmazı" adlı derlemede yer aldı.(2023) "Komşum Edgar Allan Poe" adlı öyküsü "Luna yayınları" nın düzenlediği yarışmada 374 öykü arasında finalist listesine girdi.(2023) "Cumhur Dede" adlı öyküsü Cüneyne Dergisi 100. Yıl Cumhuriyet Seçkisi'nde yer aldı. (2023) Acemi ve Erik Ağacı dergilerinde yazdı.
Yazı oluşturuldu 64

Bir yanıt yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön