Ben Şairim / Devran Yiğit Sinanoğlu

-Ben Şairim

Uykularım kaçar geceleri, üç beş nöbetine yazılmış adım. Bir türlü sabah olmayı bilmez. Dikilir gözlerim tavanda kör bir noktaya ne yorgan halden anlar ne de yastık. Girmez penceremden beklediğim aydınlık.

İçimde tanımadığım binlerce ses ve zihnimde yüzlerce yüz var. Neden bana küskün beklediğim aydınlık. Kimin bu yüzler, sahibi kim içimde kopan sessiz çığlıkların.

Yoksa, yoksa içimde öldürdüğüm hayallerim mi? O yüzler düşlerim mi? Allah’ım yoksa bu katil ben miyim?

Oysa ben şairim.

Gönül işçisiyim.

Kelimelerin namus bekçisiyim.

Kör cümlelerin gözleri, lal hecelerin diliyim.

Özüm sevgiyle yoğrulmuş benim. Şiirlerin hamalıyım yani şairim ben şair.

Vakit gecenin kandili yine zaman düştü kelimelerin kuyusuna. Bir türlü gün ağarmayı bilmez. Ne karanlık halden anlar ne de yalnızlık.

Kulağımda intihar sesleri, beynimde atlayıp ölen düşünceler.

Kim bu intihar eden.

Namus mu sebebi? Ekmek mi? Yoksa zulüm mü? Atlayıp ölenlerin derdi ne? Oysa hepsi çok gençler. Yeni doğurmuştum onları, en yaşlı olanı yedi günlük. Ayı bitmemişti düşüncelerimin.

Yoksa, yoksa bu toplu katliamında mı katili benim? Kendimi kelimelerin aynasında tanıyamaz oldum. Bu katil yüzlü ben miyim Allah’ım?

Oysa ben şairim. Kelimelerin iffetini korurum. Ekmek ve su veririm cümlelerime, onları beslerim. Ezdirmem mısralarımı kimseye, zulüm görmelerine izin vermem.

En mahrem cümlelerimi daha yazmadım mısralarımda. En iyi şiir henüz yazılmamış şiirdir. İşte ben o şiirin hamalıyım, gönül işçisiyim yani, yani ben şairim.

                          Şair&Yazar

                     Devran Sinanoğlu

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Şair ve yazar Devran Yiğit Sinanoğlu 1987’de Diyarbakır’da doğdu.LGS’de (Liselere Giriş Sınavı) Isparta Anadolu Lisesi’ni kazanmasına rağmen kayıt yaptırmadı. İlk ve Ortaöğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 2005-2006 yıllarında Sur İlçe Öğrenci Meclis Başkanı, 2006 yılında Diyarbakır İl Öğrenci Meclis Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Öğrenci Meclis Başkanı seçildi. Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Bülent ARINÇ tarafından “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi”ne katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi. Üniversite tahsilini Biyolog olarak tamamladı. Aynı zamanda Adalet Bölümü mezunu da olan Sinanoğlu, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünde eğitimine devam etmektedir.Üniversite tahsili sırasında çeşitli kulüplerde kurucu başkanlık ve kurucu üyelik yaptı. Yazarlık hayatına genç yaşta başlayan Sinanoğlu ilk kitabını Üniversite 1. sınıfta 21 yaşındayken çıkardı. Köşe yazarlığına ise Üniversite 3. sınıfta 23 yaşındayken başladı ve Başyazar olarak yazmaya devam etti. Devran Yiğit Sinanoğlu, 2022 yılında Yılın En İyi Çıkış Yapan Yazarı ödülünü aldı. Sağlıklı Bir Gelecek İçin Kitap Okumalı ve Okutmalıyız sosyal sorumluluk projesi “Yılın En Başarılı Projesi” seçildi. Proje kapsamında Diyarbakır’da 100 köy okul kütüphanesinin ihtiyaçlarını karşılayarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Diyarbakır dışında 15 şehirde de köy okul kütüphanelerine katkıda bulundu. Kitaplarının gelirlerini çocukların Eğitimine bağışlayan yazar, Türkiye’nin en büyük köy okul kütüphanesini kurdu. Çoğunluğu kız çocukları olmak üzere köylerde 3200 öğrenci okuttu. Kariyeri başarılarla dolu Sinanoğlu’nun “Halkın İçinden Bir Yazar Devran Yiğit Sinanoğlu” Belgesel filmi çekildi. Sinanoğlu; Sağlıklı Bir Gelecek İçin Kitap Okumalı ve Okutmalıyız, Okumak İstiyorum Hayallerime Umut Olur musun? Özgürlüğün Melekleri, Bu Kış Kalpler Üşümesin, Vatanın Kurtuluşu ve Yurttaşlık Bilinci, Türkiye’nin Gelişmesi ve Kalkınması gibi onlarca projeye imza attı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında (STK) yer aldı. Birçok gazete ve haber sitelerinde köşe yazarlığı yapmış olan ve bugüne kadar on iki kitabı yayınlanan yazarın kitapları farklı dillere de çevrildi.
Yazı oluşturuldu 1

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön