Bazen / Faruk Gültekin

Bazen içimi boşaltabildiğim nadir yerlerden birine sığınırım; tuvalete. Rodin’in Düşünen Adam heykeli misali, klozetin üzerine oturuyorsun ve insanoğlunun, varoluşundan bu yana en büyük bir istikrarla, bıkıp usanmadan, her defasında adeta ilk kez yapıyormuşcasına büyük bir heves ve mutlulukla icra ettiği; ister imparator, ister peygamber, ister dünyanın en hisli şairi, isterse de işinin ehli bir cellat olsun, bütün insanları eşitleyen, o vazgeçilemez ve en somut bir yaratının kaynağı olan eylemi bir kez daha gerçekleştirmenin, insan ruhuna ferahlık ve derin bir tamamlanma duygusu veren, adama neredeyse yüksek bir vazifeyi başarıya ulaştırmış olmanın hazzını duyuran bir tatmin hissiyle dolu olarak, bu büyük eserinle bir kez daha yüzleşiyor ve sonra da yana kaymış kravatını düzelterek, toplumdaki yüksek vazifelerine ve pek şık ve de saygın hayatına geri dönüyorsun!

Düşünsene, belki bir peygambersin. Daha ne kadar yüksek bir vazifesi olabilir ki adamın? Daha nereye kadar terfi edebilir yani? Evet, bir peygambersin ve biraz sonra yüce yayımevinden yeni çıkmış ilk baskı taş tabletleri alıp, yolunu kaybetmiş zavallı ruhlara vereceksin sıcak sıcak. Ama önce yapman gereken başka bir şey var! Yüce vazifeni yerine getirirken mesanenin ya da kalın bağırsaklarının araya girmesine izin veremezsin elbette. Bu hiç şık olmaz.

Ya da seni bir ağaca çivilemek için sabırsızlıkla, hevesle ve orgazmik bir heyecanla, ağızlarından köpükler saçarak bekleşmekte olan dünyalar güzeli kardeşlerine, kendini annenin kucağına bırakan küçük bir çocuk misali teslim edip, bütün insanlığa çok yüce ve de vampir filmlerindeki kadar acayip bir örnek olmak üzeresin. Sırf “bağışla onları, ne yaptıklarını bilmiyorlar” diyebilmek için hem de. Böyle göz yaşartıcı ve ruhu coşturan bir sahnenin tam orta yerine etmeyi kimse istemez sanırım. İşte bu sebeple, gerekli tedbirler önceden alınmalıdır.

Bizler neticede birer insanız. İnsanın iki yönü vardır; resim, heykel, müzik gibi sanatların yaratıcısı olan, fedakarlık, dürüstlük, namus, adalet gibi kavramları benimseyen, hatta başkaları için, hiç tanımadığı insanlar için hayatını bile verebilen insan. Bir de çocuklara tecavüz eden, işkenceden zevk alan insan. İşte her zaman hatırlanması gereken bu ikili hal sıklıkla unutulur ve adı veya unvanı ne olursa olsun birilerine insanüstü sıfatlar atfedilir; ki bu da pek çok kötülüklerin kaynağıdır ve tarih boyunca çok büyük ıstıraplara sebep olmuştur. Öyle ki, birileri kalkıp Tanrı’nın yeryüzündeki gölgesi olduklarını bile söylemeye cüret edebilmiştir.

İşte belki de Tanrı, insana bunları, yani aşağılık yönlerini hatırlatmak için bizi bu zorunlu faaliyetten muaf tutmamıştır. Bu bize, hepimizin sadece insan olduğunu hatırlatan belki de en bariz, en inkar edilemez, en kaçınılamaz de facto durumdur.

Birileri insanların önüne çıkıp ahlaktan, bilgelikten, yücelikten, kutsallıktan bahsettikleri, türlü haller sergiledikleri, tavus kuşu gibi kabardıkları zaman hemen aklıma bunlar gelir.

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Altmış yaşıma merdiven dayadım. Kendimi spiritist araştırmacı ve yazar olarak tanımlıyorum. Dolayısıyla yazdığım metinler genel olarak kurgu-dışı nitelikte, fakat zaman zaman kurguya da yöneliyorum. Spiritizm öğretisini ele almaya başladığım ilk kitabım olan Emanet, 2014 yılında yayımlandı. Ardından 2017’de öykü kitabım olan (kısa roman veya uzun öykü de denebilir sanırım) Boş Kitap yayımlandı. 2020 yılında ise Spiritizm’de Obsesyon ve Tekinsiz Ev Fenomenleri isimli çalışmam çıktı. Asıl mesleğim olan tercümanlıkta uzun yıllar televizyonlar için film, dizi film, çizgi film, belgesel vs. dublaj çevirileri yaptım. Daha sonra kitap tercümelerine yöneldim. Halen yayınlanmış çok sayıda tercümem var. Son kitap çalışmam Ruhçuluk Nedir Ne Değildir henüz yayımcısını bulamadı, dosyasının içinde, eksiksiz, hazır bir şekilde bekliyor..
Yazı oluşturuldu 3

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön