Yeşilçam’ın Unutulmaz Komedisi: Kibar Feyzo / Ceyda Sele

“Kibar Feyzo” Türk sinemasının unutulmaz eserlerinden biridir. Bu Yeşilçam klasiği, Türk halkının gönlünde taht kurmuş bir yapıttır. Ayrıca hâlâ Yeşilçam’ın güzelliğini bütün Yeşilçam fillerinde olduğu gibi yansıtmaktadır.

Türk sinemasının altın çağını yaşadığı Yeşilçam dönemi, pek çok unutulmaz filmi bünyesinde barındırmıştır. Bu filmlerden biri de hiç kuşkusuz “Kibar Feyzo”dur. Başrollerini Şener Şen, Uğur Yücel ve İlyas Salman’ın paylaştığı bu komedi klasiği, Türk sinemasının gurur kaynaklarından biridir.

1980 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği “Kibar Feyzo,” Türk toplumunun çeşitli kesimlerine hitap eden mizahi bir anlatıya sahiptir. Film, Fevzi rolündeki Şener Şen’in canlandırdığı köyün delikanlısı Feyzo’nun, aşkı ve hayat mücadelesi etrafında gelişen hikayesini anlatır. Feyzo, klasik Yeşilçam karakterlerinden biri olup, iyilikseverliği, kibarlığı ve safça mizacıyla izleyicilerin sevgilisidir.

Kibar Feyzo’nun en dikkat çekici yönlerinden biri, sadece güldürmekle kalmayıp, aynı zamanda köy hayatının ve kırsal yaşamın inceliklerini, zorluklarını ve insan ilişkilerini derinlemesine ele almasıdır. Film, Feyzo’nun çocukluk aşkı olan Neşet’i kazanmaya çalışırken, ailesi, köylüleri ve kendi iç dünyasındaki çatışmaları işler. İlyas Salman’ın canlandırdığı köyün ağası Maho Ağa karakteri, klasik ağa karakterlerine farklı bir yorum getirerek filme ayrı bir renk katar.

“Kibar Feyzo”un senaryosu Safa Önal tarafından yazılmış ve klasik Yeşilçam unsurlarını ustaca kullanmıştır. Filmdeki espriler, diyaloglar ve karakter ilişkileri, Türk halk komedisinin en iyi örneklerinden birini sunar.

Bu unutulmaz Yeşilçam filmi, zaman içinde bir kült haline gelmiş ve Türk sinemasının önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir. “Kibar Feyzo,” Türk halkının gülme krizlerine yol açarken aynı zamanda köy yaşamının ve insan ilişkilerinin dokusunu ustaca işleyerek derin bir duygu ve düşünce zenginliği sunar. Türk sinemasının klasiklerinden biri olan “Kibar Feyzo,” unutulmaz karakterleri ve mizahi zekasıyla hala izleyicilerin gönlünde taht kurmaya devam etmektedir.

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
İstanbul Okan Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı'ndan 2018'de mezun oldu. Meslek hayatına İstanbul Adar'da Adalar Gerçek Gazetesi'nde staj yaparak başladı. 9 Aylık staj ve çalışma sonrasında yine Adalar'da devam ederek Adalarhaber.com' da editör olarak başlayıp, yayın koordinatörü olarak devam etti. Bianet'te 12 haftalık eğitimden sonra özel haberini yazdı. Daha sonra GC'ye bağlı olan 9. köy'de eğitim alıp haberini yazdı. Haberton.com 'da yazar olarak gönüllü yazarlık yapmakta. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik ve İstanbul Üniversitesi Auzef'te Kültürel Miras ve Turizm eğitimi görmekte.,Haberton.com ve blogger'da haber ve köşe yazıları yazmaya devam etmektedir
Yazı oluşturuldu 4

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön