Nobel / Ali Doğan

Günün erken saatlerinde, evde bir şeylerin yer kapladığını düşünen kadın atımlık eşyalardan kurtulmak için bahçe girişindeki çöp tenekesine doğru söylenerek yürüdü. Sorumsuz kocasına, hayta çocuklarına, fettan gelinine, bol kıyafetlere saklamak zorunda olduğu fazla kilolarına, her şeye…
Çöpleri atmadan önce elindeki romanın kapağına baktı. Yazarın profil resmi vardı. “Ne çirkin bir adam bu böyle!” diye düşündü.
Az buçuk Türkçesi ile üzerindeki yazıyı okudu. “Nobel ödülü”
Hiç ilgi çekici değildi.
Elindekileri çöp tenekesine atarken kuş gibi hafiflediğini hissetti kadın. Alnında biriken teri eteğinin ucuyla silip tekrar eve döndü.

Öğle vakti oradan geçen bir grup çocuk çöp tenekesinin  kenarında ters bir şekilde duran kitabı fark etti.
Kitabı kapmak için yarışa giriştiler. Kazanan çocuk kitabı ayağıyla tepti. Yuvarlanan kitap toza çamura bulandı. Diğerleri yola devam ederken kitabı yerden aldı. Sayfalarını hızlıca taradıktan sonra çöp tenekesine doğru fırlattı.

Akşamüzeri bir sokak kedisi, saman yaprak ve mürekkep kokan nesnenin üzerine çömeldi, işedi. Ardından çöp dolu tenekeyi karıştırmaya başladı. Kafasını tenekeden çıkardığında ağzında tavuk kemiği vardı. Kemiğin uç tarafını dişleriyle küçük ve keskin parçalara böldü. Birkaç parça ağzının iç kısmına battı,  kustu. Keyfi kaçtı. Çişini kokladı. Aynı yere biraz daha işedikten sonra gözden kayboldu.

Gece yere bakarak yürüyen bir kağıt toplayıcısı geçti yol kenarından.
Romanla birlikte birkaç karton ve plastik atığı çuvalına atıp arabasını çekmeyi sürdürdü…

SON

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
1986'da İzmir'de doğdu. Üniversite mezunu olup sınıf öğretmenliği yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. On yılı aşkın süredir şiir, roman ve öyküler yazıyor. Kitapları : Absürt Hikayeler /Nizamettin Nizamsız (takma ad) /deneysel öyküler (2020) Elektronik Devralış /Bilimkurgu/roman (2020) Aşka/şiir (2020) Uyumsuz Bir Bilincin İzdüşümü /Otobiyografi/ roman (2022) Fare Kapanı /öykü derlemesi (2023) Havuç Kafalar /öykü derlemesi (2024) Sonsuz düş /şiir (hazır dosya) Minik öyküler /öykü (tamamlanmamış dosya) Ödüller / Başarılar "Fare kapanı" adlı öyküsü 1.Yılmaz Sunucu öykü yarışmasında birincilik ödülüne değer görüldü. (2022) Kibele Kültür Sanat dergisi "Sözcüklerin dansı" adlı öykü antolojisine alındı. "Kirpi" adlı öyküsü 8.YAZAK öykü yarışmasında mansiyon ödülü aldı. (2023) "Ses" adlı öyküsü Myrina yayınları tarafından yayımlanan "Büyü Kutusu ve İnsan Çıkmazı" adlı derlemede yer aldı.(2023) "Komşum Edgar Allan Poe" adlı öyküsü "Luna yayınları" nın düzenlediği yarışmada 374 öykü arasında finalist listesine girdi.(2023) "Cumhur Dede" adlı öyküsü Cüneyne Dergisi 100. Yıl Cumhuriyet Seçkisi'nde yer aldı. (2023) Acemi ve Erik Ağacı dergilerinde yazdı.
Yazı oluşturuldu 62

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön