İyilik Her Zaman İyilik midir? / Hare

 İyilik mahiyeti itibari ile her zaman iyilik olsa da, sana iyilik olan karşı tarafa olmayabilir.

 Misalen; bir annenin bütün iyi niyetleri ile evladı zahmet çekmesin diye her şeyi onun önüne hazır bir şekilde koyması, anne açısından iyilik olarak görünse de çocuk için kötülüktür.

 İyilik insanlık sanatıdır, yapanı da yapılanı da mutlu etmelidir. İyilik yaparken karşı tarafın gururu incitiliyorsa yapan kendisini iyilik yapmış saysa da öyle değildir. Bu vicdan susturmadır, ego tatmin etmedir. 

 Şöyle bir söz okumuştum dikkate değer: “ iyilik yapar gibi görünmeyin, iyilik yapın görünmeyin. “ 

 Madem ki her şey neden-sonuç zinciriyle birbirine bağlı, yaptığımızın sonucunu ve karşı taraf olan etkisini de gözardı etmemek gerek. Ameller niyetlere göre değerlenir ile inşirah bulmaya çalışsakta mahiyeti ile de sonucu ile de iyilik olmasına özen göstermeliyiz.

 Ve şu da unutulmamalıdır ki başkasına iyilik yaparken kendine de iyilik yapmalı insan (zor duruma düşmemeli) çünkü kişi ilk kendinden sorumludur. 

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Merhaba ben Hare. (z.hare.b@yandex.com) Tanımak için isim yeterli mi? Ben şöyle anlatayım o zaman; Kahve seven ama çaysız günü geçmeyen... Köpekleri seven ama kedilere aşık... Çiçekleri seven, gülleri daha çok ama papatyalara aşık... Yazı seven ama baharda coşan... Yağmuru seven ama kar yağmayınca kışı kış saymayan... İnsanların kalbine dokunup güzel bir iz olmayı, yüzlerdeki tebessümlerin ve gözlerdeki ışıltının sebebi olmayı gerçek zenginlik bilen... Herşeyde görene bir ders olduğuna inanan... İçindekileri kimi zaman satırlara kimi zaman dualara sığdıran... Hiçbir şeyi imkansız görmeyen biriyim işte...
Yazı oluşturuldu 6

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön