Kendilik/Gözde Atalay

Bugün okuduğum ingilizce bir paragrafta şöyle bir şey yazıyordu; “……the medicine they use tell about their desires, their wants, their diseases. It’s very intimate….” (kullandıkları ilaçlar bize arzularını, isteklerini, hastalıklarını anlatıyor, çok samimi…”

Tam uyumak üzereyken nöronsal bağlantılarım yerinde durmayıp bana bunun gibi bazı anlamsal ilişkiler kurduruyor. Yukarıda bahsi geçen alıntıda bir araştırmacı insanların yanına yaklaşarak onların ilaç kutusunda hangi ilaçların olduğunu soruyor ve buradan da bir çıkarım yapıp ekliyor; “…kullandıkları ilaçlar bize arzularını……”

Ben de insanların kullandıkları cümlelere uzaktan bakarak, bu cümlelerin onların refah seviyesi, bilinç düzeyi ve eksiklendikleri şeyler hakkında fikir verebileceğini fark ediyorum. Buna kendimi de dâhil ediyorum. Şikâyet ettiğim her şeyin bende eksik kalan bir yöne doğru yürüdüğünü görüyorum. Öyle olmaz mı sizce de? Geliştirmekte yetersiz olduğum bilişlerimin isyanı birer birer pörtlüyor. Yeterince gelişkin, erişkin ve yetişkin olabilsem şikâyet mi ederdim yoksa üzerine üzerine gidip şu meseleyi edeplice ve edebice halledeceğim mi derdim? Bakınız, bir meseleyi çözen, devrimlere yürüyen insanlardaki en güçlü motivasyon adı her ne ise o çabanın sonuna kadar devam etmesi, bu devamlılıkta beliren sorunların kendilik disiplinince sahiplenilmesinden başka nedir? Kendilik disiplini, iç merkezden dış merkeze yol alırken seni büyütüp durur, kendilik disiplini dış merkezden iç merkeze yol alırken adım atacak derman bırakmaz.

Cümleler de bu yüzden önemli, kimin iç merkezde kimin dış merkezde olduğunu bahsi geçen araştırmacı gibi kullandıkları ilaçlardan anlayamam ama kullandıkları cümlelerden anlayabilirim ve bu durum her şeyden çok daha samimi.

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Maliye bölümünde doktorasına devam eden Gözde Atalay'ın akademi dışındaki ilk eseri İkindi Renkler adlı şiir kitabıdır. İkinci eseri ise deneme türündeki Mastika'dır. 2011 yılından bu yana “Yaşam Meselesi” adlı blog hesabında günce, deneme, şiir, kısa hikâye türünde yazılar kaleme almaktadır. Manzum hikâye türündeki eser dosyası ve dört adet çocuk masalı dosyası farklı yayınevlerinde editör değerlendirmesindedir. Çeşitli kurumlarda çocuklar için kuklalı masal anlatımı etkinleri gerçekleştirmektedir. Edebiyatın edebi ve ebedi bir yaşam enerjisi verdiğine inanmaktadır.
Yazı oluşturuldu 4

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön