Kamusal Devişim

Gütmeden, sormadan, ilerlemeden, ekleyip çıkartmadan, saklayıp dağıtmadan, sırıtıp sorutmadan devinemiyorsun. Deli devişme sahnesinde insan, topluma uzanan yolda düşünce ve davranış güdüyor deli çoban gibi.

Bireyin kayıtsızlık odağındaki yeri sorgulamaya açık bir alan aynı zamanda oldukça da tehlikeli. Bu alanda biricik olma deneyimi öyle büyük bir yer kaplıyor ki toplum adına sorumluluk hissetme uzvu uyuşuyor. Bireyin topluma paye edeceği düşünsel kritiklerdeki dinamiklere refahı sunacak olan kim ya da kimler olacak? Refahı sunmak adına çabalayanlarla refahı deneyimleyenler arasındaki idealar cennetinde kaybolup gidenleri kim hatırlayacak? Politikacılar mı, araştırmacılar mı, bürokratlar mı, yurttaşlar mı? Bu mesele çocuk şarkısı yazıp bestelemeye benzemeyecek kadar ciddi. Ya da eline kuklayı alıp yerel bir sahnede geri dönüşüm söylemleri yaparak minikleri uyandıracak kadar da güç veren bir bağ değil ne yazık ki…

Yurttaşın yaratım ve değişim talebi ağızlarda dolaşan yargılar, eleştirilerle bir nevi boğmaca pratiği. Eyleme geçerek toplumsallaşma sürecinde bağdaşım kurabilme istenci olanların sayısı çoğaldıkça ve desteklendikçe değişim devişime evrilecek. Bir şeylerden rahatsız olabilmeyi öğrenmek ve bunu öğretmek nasıl fikir? Ancak ve ancak “ben alanından” çıkıp “kamusal alana” kendisini bağışlayan yurttaş için devişim anlam ifade edecek. “…günümüz demokratik toplumlarındaki daha karmaşık işleyişi ele almak için daha rafine bir ontolojik kabuller sistemi geliştirebiliriz….” diyor İlhan Tekeli…

Nasıl bir sistem geliştireceğiz, deli çobanı mı akıllandıracağız yoksa sormadan, ilerlemeden, ekleyip çıkartmadan, saklayıp dağıtmadan, sırıtıp sorutmadan devinemeyen koyunlar gibi otlamaya devam mı edeceğiz?

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Maliye bölümünde doktorasına devam eden Gözde Atalay'ın akademi dışındaki ilk eseri İkindi Renkler adlı şiir kitabıdır. İkinci eseri ise deneme türündeki Mastika'dır. 2011 yılından bu yana “Yaşam Meselesi” adlı blog hesabında günce, deneme, şiir, kısa hikâye türünde yazılar kaleme almaktadır. Manzum hikâye türündeki eser dosyası ve dört adet çocuk masalı dosyası farklı yayınevlerinde editör değerlendirmesindedir. Çeşitli kurumlarda çocuklar için kuklalı masal anlatımı etkinleri gerçekleştirmektedir. Edebiyatın edebi ve ebedi bir yaşam enerjisi verdiğine inanmaktadır.
Yazı oluşturuldu 4

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön