Haiku / Fevziye Şimdi

HAİKU NEDİR?
Haiku şiiri yazmak 17.yy da başlar. Başlangıçta sözcüklerle yapılan bir oyun gibi nitelendirilip, biraz ikinci sınıf bir edebiyat gibi görülür. Bu görüş modern haiku şiirinin ustası Masaoka Shiki (1867-1902), “Haiku edebiyattır” diyene kadar sürmüştür. Masaoka’dan sonra Haiku Japonya’ya özgü geleneksel ve önemli bir şiir formu olarak kabul görür.
En önemli Haiku şairleri arasında Matsuo Bashō (1644-1694), Yosa Buson (1716-1783), Kobayashi Issa (1763-1827) ve Masaoka Shiki (1867-1902) gösterilebilir. Bashō öğrencileriyle Haiku şiirini yenilemiş ve ona ciddi bir edebiyat saygınlığı kazandırmıştır. Shiki modern Haiku’nun kurucusu sayılır. Aynı zamanda Haiku kavramının (Haikai veya Hokku karşısında) yerleşmesini sağlayan da o olmuştur.
Günümüzde Matsuo Bashō (1644–1694) ilk büyük Haiku şairi sayılmaktadır. Kurbağa Haikusu dünyanın belki de en çok alıntılanan Haiku’sudur.

nilüferin üzerinde kurbağa
ama suratını
nasıl da asmış?

Haiku şairin küçücük bir anı yakalayıp, o anı dizelerinde tanımladığı bir şiir formudur. Şiir o küçük anı dondurur, hayal gücünüz ile bir odada yaşarsınız. Her kelime bir diğerinde erir, işte sadece bu üç dize ile şiirsel aleme giren okuyucu hayal kurar.
Derin düşünmeyi seven haiku şiiri doğa, renkler, mevsimler, çelişkiler ve şaşırtıcı konuları ele alır. Haiku insanoğlu dahil doğanın bütünü için derin duyguları üç dizede ifade ederek gelişmiştir. Bu aynı zamanda, insanoğlunun doğal yaşamın bir parçası olduğu ve onunla harmoni içinde yaşama düşüncesine sahip Japon geleneksel anlayışının bir uzantısıdır.
Bu şiir basitçe, 17 hecenin dizelerde (geleneksel formda 3 dize); 5 hece -7 hece – 5 hece olarak yazıldığı bir forma sahiptir.
İyi bir Haiku’da detaylı bir gözlem ve doğaya duyulan derin sevgi görülebilmelidir. Haiku doğa ile olan ilişkimizin farkındalığını artırarak bizi doğa ile yeniden birbirimize bağlar.
Haiku sadece doğa ile insanı bağlayan bir yol değildir, aynı zamanda dünyayı net olarak algılamayı ve tarif etmeyi de sağlar.
Haiku modern hızlı dünyamızı yavaşlatmanın bir yoludur, böyle olduğunda yaşamımız rahatlatır ve değeri artar. Başo “Haiku, bu anda, bu sürede, burada ne olduğudur” der.
HAİKU ÖRNEKLERİ
I.
sanki askermiş
deniz minareleri
kumdan kalede
FEVZİYE ŞİMDİ

II.
göz kırptı güneş
bulutlar arasından
güldü gökyüzü
FEVZİYE ŞİMDİ

III.
deniz çığlığı
yırtıyor gökyüzünü
martıdan önce
FEVZİYE ŞİMDİ

IV.
Gecenin koynu
Gebe karanlıklara
Ay doğsa keşke

FEVZİYE ŞİMDİ
V.
Kumda dolaşan
Bütün yengeçler aşktan
Sarhoş olmuşlar
FEVZİYE ŞİMDİ

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
ÖZGEÇMİŞ – FEVZİYE ŞİMDİ İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının görevi nedeni ile İskenderun’da başladığı öğrenim hayatını İstanbul’da tamamladı. İlkokul çağlarından itibaren edebiyatın her dalına ilgi duymaya başlayan Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan yazar; çocuk masalları, öykü, şiir, deneme türünde yapıtlar vermektedir. Yazar; 2012 yılında “Zümrüt Mimoza Şiirleri” adındaki şiir kitabını Zirve Yayınları’ndan çıkardı. 2015 yılında Baygenç Yayınları’ndan Arslan Bayır’ın yayına hazırladığı “Maviliklerde Sefer Etmek” isimli kitapta bir gezi yazısıyla yer aldı. Uluslararası Cengiz Aytmatov 4. Şiir Antolojisi’nde bir şiiriyle yer aldı. Baygenç Yayınevi’nden 2016 Ekim ayında “Doğa ve Bilge Kurbağa” isimli masal kitabı yayınlandı. 2017 Yılında 7. Kaygusuz Abdal Şiir yarışmasında “Ağlayamıyorum” isimli şiiriyle Güncel Sanat ödülünü kazandı. 2018 yılı Ocak ayında Baygenç Yayınevi’nden “Hayvan Masalları” isimli masal kitabı yayınlandı. 2018 yılı Haziran ayında Baygenç Yayınevi’nde 2. baskısı, 2019 yılı Mayıs ayında 3. baskısı yapılan “Kuşun Kanadından” isimli ortak masal kitabında iki masalıyla yer aldı. 2019 yılı 15 Haziran tarihinden itibaren “Efece Haber” internet gazetesinde yazmaktadır. 2019 yılı Ağustos ayında “Türk-Sırp Edebiyatçılar Buluşması Kitabı”’nda bir çeviri şiiriyle yer aldı. 2019 yılı Eylül ayında “4. Kıtalararası Genç Şiir İstanbul Festivali Kitabı”’nda bir çeviri şiiriyle yer aldı. 2019 yılı Ekim ayında Elfene Dünya Yayıncılık’tan “Yüzleşme” isimli öykü kitabı yayımlandı. 2019 yılı Aralık ayında 4. Uluslararası “Cemal Süreya Şiir Buluşması Kitabı”’nda bir çeviri şiiriyle yer aldı. 2020 yılı Aralık ayında “Dükkandan Dünyaya Gönlümüzce” isimli kitapta öykü ve şiirleriyle yer aldı. 2020 yılı Ağustos ayında “Benidorm İstanbul 2020 Türk Şairler Seçkisi”’nde bir şiiriyle yer aldı. 2021 yılı Mart ayında Unesco Dünya Şiir Günü İstanbul Etkinlikleri” Seçkisinde dört şiiriyle yer aldı. 2021 yılı Haziran ayında İmgenin Çocukları Yayınevi’nden Berra ve Hayvan Dostları isimli masal kitabı yayımlandı. 2023 yılında Kibele Edebiyat Antolojisi – 1’de bir öyküsüyle yer aldı. 2023 yılında İzan Yayıncılık’tan Bir Mısra Almaz mısın? İsimli bir şiir kitabı yayınlandı. Evli ve iki çocuk annesi olan şair/yazar, bir Özel Eğitim Kurumunda öğretmen ve müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır. Şiirleri ve yazıları Yazı Dükkanı Atölyesi, Yazı Dükkanı Akademisi, Şiir Akademisi, Edebiyat Galerisi, İz Edebiyat, Edebiyat Defteri, Yazı Atölyesi, Edebiyat Evi, Edebiyat Nöbeti, Yaşam Sanat, Papirüs, Güncel Sanat, Cumba Fanzin, Karakedi, Efece Haber gibi değişik sitelerde ve dergilerde yayınlanmaktadır.
Yazı oluşturuldu 5

Bir yanıt yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön