“Atasözleri ve Deyimlerle ÖĞRETİLMİŞ CİNSİYET” Kitabı Üzerine / Hatice Dökmen

“Kadınlara ezberletilen davranış öğretileri ve anne olma içgüdüsü ile kadınlar erkekleri mutlu etmeyi, onları yüceltmeyi severler. İşte bu nedenle Virginia Woolf’un da dediği gibi kadınlar yüz yıllar boyu, erkeğin maddi ve manevi görünümlerini gerçek boyutlarından üç dört kat büyük gösteren sihirli bir güce sahip mucizevi aynalar olarak bu günlere geldi. Bunun sonucu olarak erkekler de -kadın aynada- gördükleri kendilerini gerçekten o devasa boyutta gördüler. Bu konuda onları suçlamak kolaycılıktır. Eğer bir suçlu gerekiyorsa kadınların kuşaklar boyu erkeklere sunduğu o -dev aynası- görevidir. Oysaki Emma Goldman’ın “Kadının gelişimi, özgürlüğü, kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır.” dediği gibi kadınlar bırakın dev aynasını, doğal görünümlü bir aynada kendilerini bir erkeği gördüğü gibi görseydi kendilerinin ne kadar güçlü olduğunu çoktan fark

etmiş olacaklardı…”

Atasözleri kadına dair olduğu zaman cinsiyet ayrımcılığının fazlaca öne çıktığını fark ederiz. Pek çoğumuz kadınla ilgili en az on, on beş olumsuz anlamları olan söz duymuşuzdur. Kadının cinselliğinin öne çıktığı, erkeği baştan çıkaran şeytani bir varlık olduğu, erkeğin duygu ve davranışlarını kontrol altına alamamasının sebebinin kadın olarak görüldüğü üzerine atasözleri eril toplumda oldukça kabul görmüştür.

“Kadın şerri şeytanın şerrine eşittir”

“Kadın erkeğin şeytanıdır.” 

Kadını çoğunluk ikincil kılan, bir erkeğe bağlı yaşaması gerektiği tezini ortaya koyan pek çok atasözü toplumsal cinsiyet ayrımcılığını açıkça ortaya koyar.

“Kadın erkeğin elinin kiridir.”

“Kadının yeri erkeğin yanıdır.”

Kadın üzerine olan pek çok atasözü ve deyimlerin mercek altına alındığı ve kadına dayatılan öğretilmiş cinsiyet kavramında atasözleri ve deyimlerin etkisinin incelendiği kitabı okurken isyan etmekten kendinizi alamayacaksınız. 

“Eril toplumda, kadının yerinin belirlenmesinde; atasözleri ve deyimlerin büyük önemi olduğunun bilinciyle çıktığım yolda, yüzlerce atasözü ve deyim derledim. İtiraf edeyim ki, pek çoğunda canım yandı. Ancak aşağıdaki sözlerde canım iki misli yandı.

“Kız çocuğu ya er koynunda, ya yer koynunda.”

“Kız on üçünde, ya erde ya yerde.”

“Kız on beşinde ya erdedir, ya yerde.”

Ne acıdır ki, arama motorunda, “Kız beşinde, ya erdedir, ya yerde.” sözüne rastladığımda artık sözün bittiği yerdeydim.

Gelecek nesillere daha özgür bir yaşam sunabilmek için “Atasözleri ve Deyimlerle ÖĞRETİLMİŞ CİNSİYET” adlı kitabı okuyun, okutturun.”

https://www.dr.com.tr/kitap/atasozleri-ve-deyimlerle-ogretilmis-cinsiyet/hatice-dokmen/basvuru/kisisel-gelisim/urunno=0002118999001

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Hatice Dökmen 2010’lu yıllarda katıldığı pek çok yazarlık atölyelerinden sonra; Sevengül Sönmez’in eğitmenliğindeki Yayıncılık Editörlük Atölyesi Sertifika Programın, Selahattin Özpalabıyıklar eğitmenliğindeki Derin Editörlük Sertifika Programı ve Mastercamp (Harvard Üniversitesi Sertifikalı) Usta Yazarlarla Yazarlık Akademisi gibi programlardan eğitim aldı. Çeşitli öykü yarışmalarından mansiyon ödülü aldı. Lions Dernekleri öykü yarışmasında ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi öykü yarışmasında birincilikle ödüllendirildi. Kahramanlar Öykülerle Yaşar, Hayata Tutunma Öyküleri, Son Gemi Antoloji 1-2, Kedi Öyküleri, Sadık Dostlara, Kaynana Şekeri, Kadın Öyküleri, Aşk Var Düşersen, 21 Kadın 21 Öykü, 22 Kadın 22 öykü, 23 Kadın 23 Öykü, Fenministadftest Kadın Kitaplığı, Feminenartfest2022 Kadın Kitaplığı, Kahraman Ferdinad, Lilith Öyküleri, Mitolojik Öyküler gibi öykü ve Cemal Süreya, İstanbul-Selanik Hattı, Benidorm İstanbul 2020 Türk Şairler Seçkisi gibi şiir gibi kolektifi kitaplarda yer aldı. Varlık, Kurşun Kalem, Deliler Teknesi, Edebiyatist, Son Gemi, Lacivert, Galapera, Rıhtım, Edebiyat Nöbeti, Karakedi, altZine, Gezite, Kirpi Edebiyat, Gün Dökümü, Temrin, Yazı-yorum gibi pek çok yerde, öykü, şiir ve denemeleri paylaşıldı. Kibele Kültür ve Sanat Dergisinin imtiyaz sahibi olmakla birlikte, Kirpi Dergisi organizasyon sorumlusu görevini yürütüyor. Son Sayfa Yayınları editörü, Yazarlık Atölyesi eğitmenliği ve editörlük çalışmaları yapıyor. Yayımlanan kitapları: Güneşe Saklanmak (Şiir) - Sağır Kurbağanın İzinde (Öykü) - Sığ Sulardan Okyanusa (Şiir) – Gri Çığlık (Öykü) - Kum Gibi (Roman) - Kemik Çayı (Öykü)- Salı Ertesi (Roman) - Âdem’in İzleri (Öykü )- Dil Ucundan Kalem Ucuna (Deneme) – Âdemelması (Roman)
Yazı oluşturuldu 14

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön