Oburcuk ile Tomurcuk / Fevziye Şimdi

OBURCUK İLE TOMURCUK – Meral Kutluğ İlsever
Yazar Meral Kutluğ İlsever, öykü kitabı “Oburcuk ile Tomurcuk”da iki harika öykü ile çocuklarımızın gönlüne sesleniyor.
Birinci öykü “Minik Domates Tohumu”, sevgi ile her canlının nasıl büyüyebileceğini bitkilerin dahi sevgiyi hissettiklerini harika bir dil ile anlatıyor.
İkinci öykü “Oburcuk ile Tomurcuk” ise kirpileri tanıtarak çocuklara hayvan sevgisini aşılıyor. İlkokul öğrencilerine gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz öykü kitaplarından biri.

GÜNEŞİN KELEBEKLERİ – Hatice Altunay
Öğretmen yazar Hatice Altunay’ın yazmış olduğu “Güneşin Kelebekleri” isimli öykü kitabındaki “Doymayan Balık” ve “Mavi Akvaryum” birbirinin devamı olan iki öykü. Minik Uğur’un hayallerini anlatırken çocuklara güzel bir ders veriyor.
“Güneş’in Kelebekleri” çocuklara doğa sevgisini aşılıyor. Meyve çekirdeklerini toprakla buluşturmanın önemini anlatıyor.
Mırıl’ın yarası, hastalanan hayvanlara bakıldığı zaman nasıl süratle iyileşebildiklerini, duyarlı olmanın, insan ve hayvan hayatı için ne kadar önemli olduğunu dile getiriyor.
“Kelebek Olan İpek Böceği” öyküsü, İpek Böceklerinin kaderine üzülerek onları kurtarmaya çalışan bir çocuğu ve ipek böceklerinin ipek örme aşamasını anlatıyor.
“Sevimli Kirpicik ve Şaşkın Ördek” yine hayvan sevgisini anlatan harika öyküler.
GÜLCAN’IN RENKLİ DÜNYASI
Baygenç yayıncılıktan çıkan Gülcan’ın Renkli Dünyası isimli öykü kitabında, sevgili yazar arkadaşlarım Hatice Altunay ve Meral Kutluğ İlsever’e ait birer öykü yer almakta.
Hatice Altunay’ın yazdığı “Gülcan Bitki Tanıyor” isimli öykü, çocuklara bitkileri tanıttığı gibi onları saksıda değişik bitkiler yetiştirmeye özendiriyor.
Meral Kutluğ İlsever’in öyküsü “Göldeki Son Balık” ise ağaçların, yağmurun doğamız için önemini çok güzel dillendiriyor. Aynı zamanda, iyilik yapmanın önemini de çocuklarımıza hatırlatıyor.
Bu güzel öykü kitaplarını tüm çocuklarımızın okumasını tavsiye ederim.
Baygenç, yine güzelliklere imza atmış. Kaleminiz var olsun dostlarım.

FEVZİYE ŞİMDİ

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
ÖZGEÇMİŞ – FEVZİYE ŞİMDİ İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının görevi nedeni ile İskenderun’da başladığı öğrenim hayatını İstanbul’da tamamladı. İlkokul çağlarından itibaren edebiyatın her dalına ilgi duymaya başlayan Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan yazar; çocuk masalları, öykü, şiir, deneme türünde yapıtlar vermektedir. Yazar; 2012 yılında “Zümrüt Mimoza Şiirleri” adındaki şiir kitabını Zirve Yayınları’ndan çıkardı. 2015 yılında Baygenç Yayınları’ndan Arslan Bayır’ın yayına hazırladığı “Maviliklerde Sefer Etmek” isimli kitapta bir gezi yazısıyla yer aldı. Uluslararası Cengiz Aytmatov 4. Şiir Antolojisi’nde bir şiiriyle yer aldı. Baygenç Yayınevi’nden 2016 Ekim ayında “Doğa ve Bilge Kurbağa” isimli masal kitabı yayınlandı. 2017 Yılında 7. Kaygusuz Abdal Şiir yarışmasında “Ağlayamıyorum” isimli şiiriyle Güncel Sanat ödülünü kazandı. 2018 yılı Ocak ayında Baygenç Yayınevi’nden “Hayvan Masalları” isimli masal kitabı yayınlandı. 2018 yılı Haziran ayında Baygenç Yayınevi’nde 2. baskısı, 2019 yılı Mayıs ayında 3. baskısı yapılan “Kuşun Kanadından” isimli ortak masal kitabında iki masalıyla yer aldı. 2019 yılı 15 Haziran tarihinden itibaren “Efece Haber” internet gazetesinde yazmaktadır. 2019 yılı Ağustos ayında “Türk-Sırp Edebiyatçılar Buluşması Kitabı”’nda bir çeviri şiiriyle yer aldı. 2019 yılı Eylül ayında “4. Kıtalararası Genç Şiir İstanbul Festivali Kitabı”’nda bir çeviri şiiriyle yer aldı. 2019 yılı Ekim ayında Elfene Dünya Yayıncılık’tan “Yüzleşme” isimli öykü kitabı yayımlandı. 2019 yılı Aralık ayında 4. Uluslararası “Cemal Süreya Şiir Buluşması Kitabı”’nda bir çeviri şiiriyle yer aldı. 2020 yılı Aralık ayında “Dükkandan Dünyaya Gönlümüzce” isimli kitapta öykü ve şiirleriyle yer aldı. 2020 yılı Ağustos ayında “Benidorm İstanbul 2020 Türk Şairler Seçkisi”’nde bir şiiriyle yer aldı. 2021 yılı Mart ayında Unesco Dünya Şiir Günü İstanbul Etkinlikleri” Seçkisinde dört şiiriyle yer aldı. 2021 yılı Haziran ayında İmgenin Çocukları Yayınevi’nden Berra ve Hayvan Dostları isimli masal kitabı yayımlandı. 2023 yılında Kibele Edebiyat Antolojisi – 1’de bir öyküsüyle yer aldı. 2023 yılında İzan Yayıncılık’tan Bir Mısra Almaz mısın? İsimli bir şiir kitabı yayınlandı. Evli ve iki çocuk annesi olan şair/yazar, bir Özel Eğitim Kurumunda öğretmen ve müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır. Şiirleri ve yazıları Yazı Dükkanı Atölyesi, Yazı Dükkanı Akademisi, Şiir Akademisi, Edebiyat Galerisi, İz Edebiyat, Edebiyat Defteri, Yazı Atölyesi, Edebiyat Evi, Edebiyat Nöbeti, Yaşam Sanat, Papirüs, Güncel Sanat, Cumba Fanzin, Karakedi, Efece Haber gibi değişik sitelerde ve dergilerde yayınlanmaktadır.
Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön