Kültür Sanatsız Bir Kültür Yolu Festivali! / Oğulcan Topsakal

2024 yılı itibariyle beşincisi düzenlenen Kültür Yolu Festivali, bu yıl da devam ediyor. Kültür ve sanat alanlarında ülkemizi ve şehirlerimizi tanıtan etkinlik, sekiz ay boyunca on altı farklı şehirde sürüyor. Ülkemiz seyircisi ve sanatseverleri için ilgi odağı olan festival, ne yazık ki bu yıl ne sanat ne de kültür sunabiliyor. Devlet tasarruf kısıtlamaları neticesinde alınan karar ile özel tiyatrolar kapsam dışı bırakılıyor. Bu karar sebebiyle; ortaoyunları, meddah gösterileri, köy seyirlik, Karagöz ve Hacivat gibi birçok Türk geleneksel oyunları ve gösterileri sahneleyen özel ve bağımsız tiyatro toplulukları, festival kapsamı dışında bırakılıyor. Festival için, bu yıl yalnızca Ankara’dan bile yüz otuzdan fazla özel ve bağımsız tiyatro topluluğu proje vermiş bulunuyor. Verilen projelerin tamamı reddediliyor.


Özellikle pandemi döneminde alınan “acil” perde kapatma kararları ve diğer sektörlere nazaran kısıtlı destekler verilmesi göz önüne alındığında, özel tiyatroların herhangi bir kriz anında ilk terk edilecekler arasında olduğu bir kez daha kanıtlanmıştı. Her tasarruf kararı sonrasında bütçeleri kesilen, biletlerine KDV zamları yapılan, devlet gözünde “tüccar” olarak nitelendirilen tiyatro topluluklarının, ne acıdır ki bu karar neticesinde verdikleri tepki büyük oranda ”şaşırmamak” oluyor. Hem gişede, hem sahne tedarikinde, hem de prodüksiyon kalitesi gibi pek çok konuda Devlet Tiyatroları ile rekabet etmek zorunda bırakılan özel tiyatrolar, devletin devleti tercih etmesine pekte şaşırmış görünmüyorlar. Bu yıl düzenlenen Kültür Yolu Festivali’nde Devlet Tiyatroları şehirlerimizi ve ülkemizi tanıtırken, özel tiyatrolar her zaman olduğu gibi seyirci kalacaklar.


Proje sunmak isteyen kişilerin şahıs/bireysel şekilde proje sunabileceklerini de hatırlatmak gerekir. Toplulukları ile festivale katılamayan tiyatrolar, bireysel projeler ile festivale katılabilirler. Özel tiyatrolara ayırılamayan bütçe, bireysel projelere ayrılabilmektedir. Bireysel projeleriniz ile, sizler de Kültür Yolu Festivali’ne katılabilirsiniz.


Özel tiyatroların ekonomiye “yük” olduğunu bir kez daha hatırlatıldığı için teşekkür ediyor, eğlenceli ve bol kültürlü bir festival olmasını diliyoruz. Sanatla kalın!

Loading

Yazıyı nasıl buldunuz?

Oy için yıldıza tıkla!

Ortalama Oy / 5. Oy Sayısı

Oyu yok

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Paylaşarak destek olabilirsiniz!
Oğulcan Topsakal, Türk oyuncu, yazar ve yönetmendir. Sinema hayatı ilk kez Koleksiyon (2024) adlı kısa filmle başladı . Yönetmenliğini ve senaryosunu da yazdığı Koleksiyon, sinemadaki ilk projesiydi. Bu filmde filmin ana karakteri Koleksiyoncu'yu canlandırdı. Sinemanın yanı sıra tiyatroyla da ilgilenmektedir. Sanat hayatına ilk kez tiyatroyla başladı. Türkiye'nin yaşayan en eski tiyatro topluluklarından birinin üyesidir. Oyunculuğun yanı sıra birçok tiyatro oyunu yazıp, yönetti. İlham adında, deneme türünde bir kitabı mevcut. Türkiye'nin köklü tiyatro topluluklarından birisi olan Çan Tiyatrosu'nda oyuncu ve ekip sorumlusu olarak görev almakta. Yine aynı toplulukta, yönetmen ve yazar olarak görev almakta. Yazıp yönettiği oyunları, topluluğunda sahnelenmiştir. Şub 2023 - Oca 2024 TiyatroWiki TiyatroWiki isimli bir web sitesi kurmuştur. Bu web sitesinde, ülkemizdeki kısıtlı tiyatro ve sanat bilgisini geliştirmek istemiştir. Sitede pek çok yazı yayınlamıştır. Yazıların tamamen özgün ve araştırmalar sonucunda kaleme alınmışlardır. Ödemek zorunda olduğu çeşitli ücretler ve özellikle de vergiler sebebiyle, devam etmeme kararı almıştır Film Yapımcısı Topsakal Production, Ankara Bir kısa metraj film çekmiştir. Koleksiyon adındaki bu film, pek çok uluslararası festivale seçilmiş, gösterime girmiştir. Orman Bakanlığı ile birlikte, Sivas'ın köy okullarında çocuklara gönüllü tiyatro gösterileri sergilemiştir. Yaratıcı Drama Liderliği Ülkemizde drama alanında öncü isimlerden birisi olan Kenan Halis Kızıldağ tarafından, katıldığı çalışmalar sonucunda verilmiş bir Yaratıcı Drama Liderliği sertifikası bulunmaktadır.
Yazı oluşturuldu 1

Bir yanıt yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön